Aktualności arrow Profinews
18.05.2024.
 
Profinews
Profinews144
Nowe narzędzie testowe F-Host PROFIsafe V2.61

W sierpniu firma ifak wydała w imieniu PROFIBUS/PROFIENT International nową wersję narzędzia testowego F-Host. Teraz F-Host jest zgodny z najnowszą wersją specyfikacji PROFIsafe 2.61 oraz zgodny z poprzednią wersją 2.4. Proces rozwoju został oceniony przez TÜV SÜD Rail GmbH.

Potencjalnie F-Host będzie używany w laboratoriach testowych PI w procesie certyfikacji urządzeń, a producenci będą go używać do wstępnych testów. Zadaniem narzędzia jest pokazanie sposobu prawidłowego funkcjonowania maszyny stanów F-Host. Zatem F-Host symuluje komunikację PROFIBUS lub PROFINET. Architektura systemu testowego F-Host na standard ISO dotyczący metodologii testów ISO 1994. Architekturę pełnej konfiguracji testowej przedstawiono na rysunku.

Rysunek 1: Architektura systemu testowego F-Host
Rysunek 1: Architektura systemu testowego F-Host

F-Host wykonuje testy w formie projektów testowych. Na tego typu projekt składają się dedykowane przypadki testowe. Każdy z takich przypadków odwołuje się do oddzielnego skryptu testowego, a także posiada oddzielną instrukcję odnoszącą się do części procesu przesyłania i odbierania danych przez urządzenie testowane (DUT - Device Under Test). Podczas testów zostanie utworzony diagram magistrali w oddzielnym urządzeniu zwanym PROFILgate (rys. 2). To urządzenie zawiera w sobie ogólny interfejs PROFIBUS i PROFINET, łatwy do wykorzystania w platformach, czy narzędziach deweloperskich wyższego poziomu. Projekt testowy zawiera informacje, które magistrala systemowa powinna wykorzystać podczas testów.


Rysunek 2: Ścieżka komunikacji pomiędzy narzędziem F-Host a urządzeniem testowanym

F-Host porównuje dane otrzymane z testowanego urządzenia z danymi zdefiniowanymi w skrypcie testowym, po czym zapisuje werdykt. Istotnym do odnotowania jest fakt, że istnieje programowa część systemu testowego, która jest nazywana górnym testerem i musi być przystosowana do każdego z testowanych urządzeń osobno. Pozostaje to w kwestii producentów przygotowujących swoje produkty do testów.

F-Host zapewnia przygotowane zbiory testów zgodne z testami przygotowanymi przez PI. Obejmują one protokół PROFIsafe w wersji BP (Basic Protocol, V2.4), LP (Loop-back extension) oraz XP (Expanded Protocol), jak również warianty z/bez pamięci trwałej i obsługi usterek. Skrypty testowe są generowane z maszyny stanów F-Hosta w trakcie procesu. Oficjalne skrypty testowe używane przez organizację PI do certyfikowania urządzeń są podpisywane w taki sposób, aby pobiec ich modyfikacji. Dodatkowo możliwe jest tworzenie własnych skryptów na swój użytek. Narzędzie zawiera dołączony w tym celu edytor.

Wyniki testów są prezentowane w formie szczegółowego zapisu oraz informacji podsumowującej. Ta informacja może zostać wyeksportowana i zapisana jako raport z testów. Firmy zainteresowane narzędziem powinny skontaktować się z Centrum Wsparcia PI.

Autor: dr Matthias Riedl, Elke Hintze, Institut für Automation und Kommunikation e.V.

Literatura:

[ISO1994] Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna / Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej: ISO / IEC 9646: Informatyka - systemów otwartych - Metodologia testowania zgodności i ramy, Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna, Genf, 1994

[PI2014] PROFIBUS Nutzerorganisation, PROFIsafe - Profil Technologii Bezpieczeństwa PROFIBUS DP i PROFINET IO, część profilu powiązane z IEC 61784-3-3 Ed. 3, Specyfikacja techniczna, wersja 2.6.1, Nr zam. 3,192, sierpień 2014

[Ifak2014] PROFILgate: PROFILgate Handbook v5.0, Data: 13 lutego 2014, info@ifak.eu

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews144.
 
Profinews143
Pomyślnie kończąc pracę nad rozwojem technologii FDI organizacja PI razem z partnerami osiągnęła pewien kamień milowy. Nie tylko dlatego, że ta technologia będzie znacznie ułatwiała integrację urządzeń w przyszłości, ale przede wszystkim dlatego, że powstanie standardu FDI jest efektem wspólnej pracy wielu producentów i organizacji na rzecz rozwoju komunikacji przemysłowej. PI było motywowane silnym zainteresowaniem ze strony użytkowników automatyki przemysłowej. Cel tej pracy był jasny: uproszczenie integracji urządzeń. Warunkami brzegowymi było zachowanie maksymalnej neutralności producentów oraz zastosowanie elementów istniejących technologii.

Zakończenie prac nad technologią FDI jest imponującym dowodem, że ukierunkowana intensywna współpraca różnych organizacji działających na polu automatyki przemysłowej może być skuteczna, a użytkownicy końcowi mogą dostać dzięki temu konkretne rozwiązania. Prace objęły dokumentację FDI, EDDL, a także stworzenie narzędzi i komponentów potrzebnych do rozwoju produktów. Po zakończeniu prac przez FDI Cooperation LLC, następnym krokiem jest wdrożenie technologii na rynku. Kluczowymi elementami przy promocji standardu FDI będą przygotowane narzędzia i komponenty. Kolejnym elementem będzie ustanowienie zasad testowania, certyfikacji i rejestracji urządzeń. Aby to zapewnić, PI i FieldComm Group nadal współpracują w celu zapewnienia wspólnych standardów rozwoju, utrzymania i wdrażania FDI na rynku.

Aby zapewnić wsparcie dla producentów w obszarze integracji FDI zostały przygotowane narzędzia wspomagające rozwój w całym obszarze wykorzystywania protokołu (Integrated Development Environment, IDE). Wspomagają one fazę rozwoju, testów oraz generowanie pakietów FDI Device Packages, jak również przekształcanie istniejących bibliotek EDD w pakiety FDI. To pozwala producentom urządzeń PROFIBUS, PROFINET, Foundation Fieldbus, czy HART tworzyć pakiety urządzeń FDI za pomocą jednolitych procesów. Innym ważnym rezultatem prac nad FDI jest zdefiniowanie architektury dla komponentów typu host FDI, co pozwala na jednolite traktowanie pakietów integracyjnych urządzeń dla różnych hostów FDI. Implementacja tego komponentu będzie służyła producentom hostów jako punkt odniesienia podczas wdrażania FDI w ich urządzeniach.

Środowisko IDE oraz komponenty host można ściągnąć ze strony internetowej PI.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews143.
 
Profinews142
profibus_profinet_in_processW ubiegłym roku organizacja PROFIBUS i PROFINET International opublikowała Białą Księgę na temat drogi jaką PROFINET będzie musiał pokonać w kierunku automatyki przemysłowej. (PROFINET - The Solution Platform for Process Automation).



Fascynujące jest to, że dziś, rok później, widzimy że dwa z opisanych wcześniej pomysłów weszły już w życie:

 - urządzenia polowe wykorzystywane w automatyzacji procesów są dostępne w opcji z protokołem PROFINET, np. siłowniki Auma (AC serii 2), rejestratory danych i przepływomierze Endress+Hauser (Memograph RSG45, Proline 100). Ponadto Krohne i Emersons Mircomotion ogłosiły swoje plany uwzględniające wprowadzenie na rynek urządzeń PROFINET w niedalekiej przyszłości.
Dostępność urządzeń polowych PROFINET sprawia, że ta technologia jest bardzo istotna dla instalacji procesowych w sektorach produkcji żywności i napojów, wodnym, czy oczyszczalniach ścieków. Ethernet przemysłowy umożliwia skorzystanie z szybszych procedur wymiany urządzeń, a także jest bardziej elastyczny jeśli chodzi o topologie sieci.

 - z pomocą elementów proxy można bezpośrednio przyłączyć urządzenia PROFIBUS PA. Bramki tego typu są produkowane przez Softing (pnGate PA) oraz Pepperl+Fuchs (PROFINET gateway for FieldConnex® Segment Coupler 3).
Ten fakt znacznie zwiększa przydatność PROFINET nie tylko dla przemysłu przetwórczego, ale także dla każdego obiektu, gdzie wymagana jest automatyzacja procesu, np. w przemyśle chemicznym, czy sektorze górniczym, tam gdzie powszechnie używane są urządzenia PROFIBUS PA.

Najwięksi producenci automatyki przemysłowej zgadają się co do faktu, że PROFIBUS PA jest głównym składnikiem komunikacji cyfrowej ze względu na swoje unikalne cechy: zapewnia ochronę przeciwwybuchową w strefach zagrożonych wybuchem, a komunikacja oparta jest o łatwą do utrzymanie linię dwuprzewodową, gdzie urządzenia są zasilane z tej właśnie z linii. Korzyści płynące z tego rodzaju technologii można zobaczyć na przygotowanym filmiku z serii "PROFIBUS Dialogues" dostępnym na YouTube na kanale organizacji PI.

Bramki proxy PROFINET/PROFIBUS PA są kluczowym elementem zapewniającym bezproblemową integrację rozwiązań dla użytkowników końcowych chcących aby ich "2-przewodowe", lub pracujące w strefach zagrożonych wybuchem urządzenia były w pełni dostępne.

Tekst jest fragmentem artykułu pana Karla Büttnera, prezesa PI Process Automation Marketing Working Group.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews142.
 
Profinews141
Cztery porady jak przedłużyć życie instalacji PROFIBUS

W ciągu ostatnich kilku lat sieci przemysłowe oparte o Ethernet (głównie PROFINET) ogromnie się rozrosły. Przejście na nowe technologie wymaga ogromnych inwestycji: zakupu szeregu urządzeń, nowego okablowania i procesorów o większej wydajności. Dla wielu firm inwestycje w nowe protokoły nie są koniecznością i mogą być zastąpione przez inwestycje w aktualną instalację.

W jaki sposób przedłużyć więc życie istniejących sieci PROFIBUS? I jakiego rodzaju inwestycje są w tym celu wymagane?

1. Postępuj zgodnie z zasadami opisanymi w przewodniku "PROFIBUS Installation Guideline for Cabling and Assembly" wydanym przez PI International.

Zasadniczo oznacza to:

- sprawdzanie poprawności instalacji aktywnych terminatorów na końcu każdego segmentu oraz sprawdzenie odpowiadającego mu źródła zasilania. Niektóre urządzenia mają własne zintegrowane terminatory, jednak w takich przypadkach zalecamy użycie dodatkowych aktywnych rezystancji w celu uniknięcia problemów przy odłączaniu urządzeń od zasilania, lub odłączaniu od sieci. Cena aktywnych rezystorów jest zależna od producenta i parametrów, jednak jest to stosunkowa niewielka inwestycja.
- przestrzeganie zasad okablowania (tj. reguły jednego metra) oraz używanie certyfikowanych kabli PROFIBUS. Trzeba pamiętać, że kable się zużywają i że nie są położone zbyt blisko obszarów EMC (np. przewodów zasilających czy napędów)
- upewnienie się, że złącza PROFIBUS są poprawnie podłączone.
- w celu uniknięcia interferencji i zakłóceń należy pamiętać o oddzielaniu segmentów, wykorzystaniu wzmacniaczy lub światłowodów. Zakłócenia elektromagnetyczne (EMC) mogą zniszczyć instalację, ograniczyć jej funkcjonalność i niezawodność, tym samym zwiększając koszty związane z utrzymaniem
- sprawdzanie czy nie wystąpiły błędy konfiguracji

2. Odpowiednie szkolenia techniczne.

Każda firma powinna zatrudniać przynamniej jednego inżyniera posiadającego certyfikat Certified PROFIBUS Engineer lub Certified PROFIBUS Installer working. Taki inżynier powinien być na bieżąco z najnowszymi innowacjami i zmianami zachodzącymi w technologii sieci. Dla przykładu w ciągu ostatnich kilku lat niektóre z zasad stały się nieaktualne dla nowych produktów PROFIBUS wprowadzanych na rynek. Czasami tego typu szkolenia mogą być opłacone np. z funduszy publicznych.
Tylko przeszkoleni technicy mogą łatwo zrozumieć przyczyny nieprawidłowego działania sici, lub rozwiązać pojawiający się problem. Inżynierowie nieznający zasad PROFIBUS często starają się rozwiązać problem z pomocą niewłaściwych urządzeń i wydają pieniądze na nieodpowiednie rozwiązania. Na przykład samo sprawdzenie informacji podawanych przez PLC nie wystarcza do rozwiązania problemów, tak samo jak zmiana okablowania, czy urządzenia w przypadku, gdy nie są one przyczyną błędów sieci.

Podstawowe pytanie w tym przypadku jest takie: co jest tańsze? Nie inwestowanie w szkolenia i ryzyko nieodpowiednich decyzji, czy pokrycie kosztów szkoleń i utrzymanie ludzi z odpowiednią wiedzą specjalistyczną pozwalającą zawsze znaleźć najlepsze rozwiązanie.

3. Powtarzanie działań diagnostycznych.
Diagnostyka sieci PROFIBUS wymaga analizatora protokołów i oscyloskopu. ProfiTrace łączy obie te funkcje w jednym urządzeniu. Wiele z centrów kompetencyjnych i ekspertów na całym świecie używa tego narzędzia. Cykliczne sprawdzanie sieci PROFIBUS jest bardzo istotne, pozwala ono na znalezienie występujących błędów czy problemów.
Ważne jest, by na koniec każdego badania wygenerować raport zawierający analizę protokołu oraz przegląd zagadnień i danych w danym momencie. Jeśli jakiś problem pojawia się tylko sporadycznie i jest trudny do wykrycia, zalecamy zainstalowanie narzędzia umożliwiającego ciągłe monitorowanie sieci. Z pomocą takich narzędzi firma może zaoszczędzić pieniądze wydawane zwykle na protokoły bezpieczeństwa i prace konserwacyjne.

4.Zapytaj eksperta PROFIBUS.

Ekspert PROFIBUS może zapewnić pomoc techniczną na miejscu oraz sprawdzić stan sieci, sugerując właściwe rozwiązanie problemu.

Eksperci mają niezbędną wiedzę specjalistyczną i narzędzia do naprawy awarii bezpośrednio na miejscu, zwykle w czasie krótszym niż jeden dzień. Po fazie testów eksperci dostarczają raport z analizą protokołu i podają konkretne zalecenia dotyczące sposobu rozwiązania problemu.

Podsumowując. Zastosowanie się do czterech powyższych porad wymaga umiarkowanych inwestycji, ale zapewnia przedłużenie żywotności instalacji PROFIBUS, pozwala uniknąć przestojów i wysokich kosztów pilnej diagnostyki i konserwacji. Wiele firm doświadczyło przestojów oraz awarii kosztujących tysiące euro za godzinę. Przy umiarkowanych nakładach, stosując się do naszych wskazówek, można w łatwy sposób tego uniknąć.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews141.
 
Profinews140
Szanowni Państwo,

Pod koniec ubiegłego roku organizacja PI powołała do życia nową grupę roboczą "I4.0", której celem jest przygotowanie przypadków użycia komunikacji przemysłowej w odniesieniu do Industry 4.0. Na tej podstawie istniejące oraz nowe technologie będą oceniane pod kątem przydatności w systemach produkcyjnych Industry 4.0. Podobnie będą analizowane środowiska używane do testów normalizacyjnych. Grupa robocza ma za zadanie zidentyfikować wymagania dotyczące komunikacji, odgrywające ważną rolę w środowisku Industry 4.0 oraz zadbać o ich spójność na etapie dalszego rozwoju, mając na uwadze docelową standaryzację technologii.

Jednym z pierwszych wyników działania grupy jest powstanie TSN_WordCLoudAs - projektu mającego za zadanie zbadanie możliwości połączenia IT (Information Technology) z OT (Operations Technology). Sieci IT i sieci produkcyjne są coraz częściej rosną razem. W przeszłości zawsze były rozróżniane pod kątem parametrów. Na przykład sieci IT miały zwykle większą przepustowość i łączyły różne lokalizacje, podczas gdy sieci produkcyjne charakteryzowały się głównie wysoką wydajnością i krótkimi opóźnieniami. Z pomocą TNS (Time Sensitive Networking) technologie obecnie opracowywane w IEEE będą łączyły w sobie przepustowość sieci IT z opóźnieniem sieci OT.

To czym wyróżnia się PROFINET, to fakt, że jest to standard oparty o sieć IT, a jednocześnie spełnia surowe wymagania komunikacji czasu rzeczywistego. PI widzi dużą szansę, aby połączyć siłę PROFINET i TNS i w ten sposób, poprzez włączenie PROFINET w przyszłościowy standard Industry 4.0, wygenerować wartość dodaną dla swoich klientów. Połączenie będzie owocowało także możliwością wykorzystania nowych bloków komunikacyjnych zgodnych z TSN przez producentów urządzeń PROFINET.Dotychczasowe usługi PROFINET, profile, interfejsy użytkownika, diagnostyka, alarmy, PROFIsafe i PROFIdrive pozostaną niezmienione. PROFINET po prostu zapewnia sobie bardzo dobrą pozycję startową do wykorzystania w przyszłości mechanizmów TSN. Połączenie komunikacji czasu rzeczywistego z ruchem opartym o protokół IP, co będzie miało większe znaczenie w Industry 4.0, jest już mocno zakotwiczone w architekturze PROFINET. Ponadto nowe pomysły dyskutowane w IEEE, takie jak ustanawianie dynamicznych połączeń ad hoc czasu rzeczywistego mogą zostać włączone do PROFINET. Standard PROFINET jest zatem spójny z dalszymi pomysłami na rozwój branymi pod uwagę przez IEEE.

Z tego powodu PI będzie aktywnie rozwijać funkcjonalności TSN i wskazywać w jaki sposób ta technologia może zostać wykorzystana w sieciach PROFINET. Czyniąc to, szczególna uwaga będzie zwrócona na jak najłatwiejsze połączenie z istniejącymi instalacjami, tak aby użytkownicy w łatwy sposób mogli skorzystać z sieci opartych o TSN. Pierwsze wyniki prac grupy roboczej mają być przedstawione w czasie targów SPS/IPC/Drives 2016.

Do implementacji Industry 4.0 niezbędna jest także praca nad innymi tematami, takimi jak wykorzystanie OPC UA, czy szerszy dostęp do danych dotyczących zarządzeniem aktywami. Grupa robocza pracuje także aktywnie nad tymi tematami.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews140.
 
Profinews139
Jest wiele sposobów na to, aby do urządzenia automatyki przemysłowej dodać funkcjonalność PROFINET. Z tego też względu trudno jest odpowiedzieć na pytanie "Od czego trzeba zacząć?". Odpowiedzieć na nie zależy od typu produktu, istniejącej konstrukcji, zakładanej wielkości produkcji, czy czasu jaki daliśmy sobie, aby wejść na rynek.

Dla produktu posiadającego wbudowany kontroler ethernetu dobrym wyjściem jest dodanie stosu PROFINET. Można go napisać od podstaw na podstawie specyfikacji protokołu (co nie jest rozwiązaniem rekomendowanym) lub kupić od jednego z wielu dostawców tego typu rozwiązań. Dla produktów projektowanych od podstaw mamy kilka możliwości w zależności od przewidywalnej ilości produkowanych urządzeń i czasu w jakim chcemy je wprowadzić na rynek. Poniżej przedstawiamy możliwości od najbardziej skomplikowanej do najprostszej:

1. Dedykowany układ scalony.
2. Standardowy kontroler ethernetu plus stos PROFINET.
3. Płytka/moduł PROFINET.
4. Zewnętrzna bramka.

Ta sama kolejność jest prawdziwa, jeśli chodzi o ilość planowanych urządzeń (od najmniejszej do największej) oraz o czas wprowadzenia urządzenia na rynek (od najdłuższego do najkrótszego). Z drugiej strony ta sama kolejność będzie zachowana jeśli spojrzymy na projekt pod względem kosztów przypadających na jedno urządzenie - od najtańszego do najdroższego. Powyższe rozwiązania są adekwatne dla PROFINET, ale także dla innych sieci.

Powyższe rozważania są prościej jest przedstawić w formie tabelki:


/profinews_139.png

Niezależnie od sposobu należy zaznaczyć, że urządzenia PROFINET powinny przejść proces certyfikacji. Bardziej szczegółowych informacji na ten temat można dowiedzieć się oglądając specjalnie przygotowane webinarium "Przewodnik certyfikacji produktów PROFINET". Jeśli nie jesteś pewny, czy certyfikacja jest wymagana dla danego produktu, to decydujące w tym względzie może być pytanie "Czy potrzebny jest plik GSD?". Jeśli ta, to produkt musi być certyfikowany. (Plik GSD napisany w XML definiuje unikalne parametry, wartości i alarmy danego produktu.)

W przeciwieństwie do innych sieci opartych o ethernet przemysłowy nie trzeba tu podpisywać żadnej umowy, czy płacić należności.

Istnieje wiele źródeł, które mogą być pomocne w dodaniu funkcjonalności PROFINET do projektowanego urządzenia:
- Webinarium "Rapid way to PROFINET". Materiał prezentuje cykl produkcyjny PROFINET.
- Lekcje dla deweloperów. Lekcje są ograniczone do przedstawicieli jednej firmy i są prowadzone regularnie po kursach "PROFINET Certified Network Engineer" w Johnson City. Mogą również odbywać się w placówce firmy zamawiającej szkolenie. W obu przypadkach są dostosowywane do sytuacji.
- Wskazówki. "Zalecenia dotyczące projektowania i wdrażania urządzeń PROFINET." Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu na ten temat.

Regionalne Stowarzyszenia PI oraz Centra Kompetencyjne są w stanie pomóc każdemu, kto jest zainteresowany produkcją urządzeń PROFINET.

Wszystkie urządzenia PROFINET muszą zostać przebadane w w celach certyfikacji przez laboratoria testowe organizacji PI. Czy nie byłoby dobrze zbadać takie urządzenie najpierw u siebie w firmie, zanim pójdzie do laboratorium? Członkowie organizacji PI mogą pobrać pakiet testowy PROFINET IO, który zawiera:
- tester komunikacji RT
- tester komunikacji IRT
- TEDCheck
- tester Security level 1
- dokumentację testów dla urządzeń PN IO
- specyfikację PROFINET
- wszystkie istotne wytyczne dotyczące PROFINET
- przypadki testowe dla wszystkich przeprowadzanych testów RT/IRT/Security Level 1
- dokumentacja GSDML
- program GSD-Checker

Inne narzędzia dostępne tylko dla członków organizacji, które można pobrać z międzynarodowej strony PI to:
- PROFINET GSD Checker
Program używany w celu sprawdzenia poprawności pliku GSD. Wyświetla zawartość pliku w postaci tabeli, sprawdza poprawność pliku, posiada wbudowany edytor XML (oraz funkcję wywołania zewnętrznego edytora). Do programu dołączone są do przykładowe pliki, które można potraktować jako punkt wyjściowy do napisania własnego pliku GSD.

- PROFINET GSDML Upgrade Tool
Narzędzie wykorzystywane w przypadku, gdy zaistniała potrzeba uaktualnienia pliku GSD do wersji GSDML.

- PROFIdrive PROFINET Profile Tester
Wspiera rozwój urządzeń PROFINET IO z profilem PROFIdrive lub enkodera. Może być używane do przygotowania się do certyfikacji profilu PROFIdrive oraz jako narzędzie testowe, w którym jesteśmy w stanie uruchomić skrypty testowe własnej produkcji.

Po uzyskaniu wyników testów z laboratorium można ubiegać się o certyfikat PROFINET. Członkowie organizacji mają prawo do zniżki kosztów certyfikacji.

Na koniec nadchodzi czas wprowadzenie produktu na rynek. PI także tutaj może pomóc. Wystarczy umieścić informację na temat produktu w specjalnie do tego celu stworzonym przewodniku po produktach oraz można dać darmowe ogłoszenie w PROFINEWS, który na dziś ma około 225 tysięcy czytelników.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru Profinews139.
 
Profinews138
Każdego roku Embedded World Exhobition & Conference w Norymberdze oferuje społeczności zajmującej się systemami wbudowanymi możliwość uzyskania informacji na temat nowych produktów i innowacji, wymiany doświadczeń, a także pozyskania bazy cennych kontaktów. Tegoroczna wystawa licząca 939 wystawców z 38 krajów była największą w dotychczasowej historii imprezy.

Organizacja PROFIBUS i PROFINET International (PI) była jednym z wystawców.

Na stanowisku przygotowanym przez PI 13 firm członkowskich zaprezentowało swoje produkty oraz usługi związane z PROFINET. Na wyróżnienie kolejny raz zasługiwała przygotowana ściana z instalacją sieci przemysłowej PROFINET z licznymi produktami pracującymi w tym standardzie. Współwystawcy Innovasic, Molex, Phoenix Contact, Renesas i Siemens przedstawiali informacje na temat sposobu implementacji PROFINET oraz wsparcia, jakie można otrzymać podczas rozwoju własnej aplikacji.

Pojawienie się standardu Industry 4.0 zwiększa wymagania techniczne dotyczące zarówno istniejących, jak i przyszłych produktów. Istnieją rozwiązania zapewniające wysoki stopień integracji. Z tego powodu Industry 4.0 było także głównym tematem na stanowisku PI w 2016 roku, a PI raz jeszcze dowiodło, że to właśnie PROFINET będzie postawą tego standardu.
 
Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews138.
 
Profinews137
Organizacja PI rozpoczyna certyfikację enkoderów.

W celu upewnienia się, że w technologii napędów wszystko działa płynnie, wymagane są jasne wymagania na interfejsy między wszystkimi komponentami sieci. Ugruntowany proces certyfikacji organizacji PI PROFIBUS i PROFINET International) zapewnia to, że wszyscy użytkownicy na całym świecie mogą polegać na jednolitych interfejsach komunikacyjnych i aplikacyjnych. W celu dalszego zapewnienia spójności aplikacji napędów i motion control od teraz będzie możliwa certyfikacja produktów procujących zgodnej z profilem enkoderów.

Profil enkodera należy do klasy profilów aplikacji i razem z profilem PROFIdrive definiuje spójne interfejsy aplikacyjne dla różnych zastosowań technologii napędów i motion control opartych o PROFINET i PROFIBUS.

Aby zapewnić pełne zautomatyzowanie testów, wliczając w to automatyzację oceny, do certyfikacji enkoderów wykorzystany zostanie sprawdzony tester profilu PROFIdrive. Został w tym celu przygotowany specjalny skrypt zgodny z ostatnią wersją testera profili. Skrypt kontroluje sekwencją wykonywanego testu oraz samą oceną zgodności zachowania badanego urządzenia z profilem. Takie rozwiązanie wpływa na zwiększenie jakości, pozwalając jednocześnie na zmniejszenie kosztów związanych z testowaniem i certyfikacją urządzeń.

Podobnie jak w przypadku PROFINET, tester profilu PROFIdrive ze skryptem przygotowanym dla profilu enkoderów jest dostępny dla członków organizacji PI za darmo. Można go ściągnąć ze strony organizacji. Producenci enkoderów mają możliwość korzystania z systemu testowego jeszcze na etapie badań, tak więc certyfikacji może zostać poddane urządzenie już wstępnie przetestowane. Testy certyfikacyjne po stronie PI będą wykonywane przez specjalistów w laboratoriach testowych PROFIdrive.

Więcej informacji na temat PROFIBUS i PROFINET znajdziecie Państwo w najnowszym numerze Profinews137.
 
Profinews136
Czy wiecie, że IO-Link jest wstecznie kompatybilny z czujnikami binarnymi?

Interfejs IO-Link jest znormalizowany w normie międzynarodowej IEC 61131-9. Jednym z pierwszych celów inicjatywy standaryzacji podjętej przez wiele współpracujących ze sobą firm było stworzenie interfejsu, który bierze pod uwagę istniejące architektury oraz typowe rodzaje połączeń na niższych poziomach sieci. Połączenie typu point-to-point było po prostu przejęte przez IO-Link razem ze sposobem standardowego okablowania.

Co więcej, poza trybem komunikacji (COM), norma definiuje także standardowy tryb I/O (SIO). W trybie pracy SIO master IO-Link może dodatkowo obsługiwać funkcje cyfrowych wejść i wyjść zgodnie z normą IEC 61131-2 typu 1. Binarne czujniki IO-Link przełączają sygnały na wyjściach cyfrowych zgodnie z IEC 60947-5-2 po włączeniu przy użyciu połączenia C/Q obsługiwanego przez komunikację IO-Link.

Korzyści są oczywiste: na niższych poziomach sieci możemy używać połączeń jeden do jednego, bez ograniczeń dla ilości połączeń IO-Link i sygnałów binarnych. Ponadto możemy osiągnąć lepszy stopień wykorzystania sterownika IO-Link ze względu na to, że urządzenia IO-Link oraz czujniki binarne mogą być podłączone do modułu sterownika w mieszanym trybie pracy. Z drugiej strony czujniki binarne IO-Link mogą pracować jako standardowe wejścia cyfrowe.

Czy w takim razie ma sens używanie czujnika IO-Link pracującego jako zwykły czujnik binarny? Tak, przykładowo IO-Link jest używany jako interfejs ze parametrami zdefiniowanymi przez normę. Dla każdego urządzenia IO-Link dostępne są uniwersalne narzędzia oraz opis urządzenia IODD. Dlatego możliwe jest wprowadzenie ustawień czujnika lub ich sklonowanie poza aktualną aplikację. W ten sposób urządzenie z predefiniowanymi parametrami może być zintegrowane w aplikacji innej niż IO-Link bez konieczności manualnego ustawiania parametrów.

W najnowszym numerze Profinews136 znajdziecie Państwo artykuły na temat PROFINET of Things i IIoT, informacje o nowych produktach, szkoleniach oraz aktualności ze świata PROFBUS i PROFINET.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 66 - 78 z 148